Trzymaj rękę na pulsie!

Nie oszukujmy się – gdy jesteś zadowolony ze swojej pracy, zarabiasz przyzwoite pieniądze, masz dobrą atmosferę w biurze i całkiem porządnego szefa – raczej nie w głowie ci są rozważania o jakichkolwiek zmianach zawodowych, prawda?

I to jest chyba jeden z najpowszechniejszych błędów w karierze. Bo przecież nigdy nie wiadomo co będzie jutro. Znam przypadki zwolnień z dnia na dzień, odwoływania najtwardszych, wydawałoby się, dyrektorów i prezesów. Nie życzę ci absolutnie takiej sytuacji, jednak świadomość, że różne rzeczy mogą się zdarzyć, powinna sprawić, że o swoje życie zawodowe będziesz dbać cały czas, a nie tylko w chwilach osobistego, czy też ogólnokrajowego kryzysu.

Aby mieć większą kontrolę nad swoją karierą i trzymać rękę na pulsie w temacie swojego życia zawodowego polecam ci takie działania:

1. Stale nawiązuj nowe kontakty i podtrzymuj je. Dbaj o to, by osoby znajdujące się w twojej sieci kontaktów lubiły spędzać z tobą czas, albo czytać wiadomości od ciebie. Gdy nie zadbasz o to zawczasu ryzykujesz niechęć tych osób do ciebie w przypadku, gdy całymi miesiącami się nie odzywasz, aż tu nagle jedyny raz kiedy się odezwałeś jest wtedy, gdy akurat tracisz pracę i prosisz o wsparcie. Niech to wsparcie ma miejsce cały czas i będzie widoczne po obu stronach, w sposób bezinteresowny. Najchętniej pomaga się bliskim, prawda?

2. Aktualizuj na bieżąco swoje CV. Jeżeli w ostatnim czasie ukończyłeś ważny kurs, dostałeś awans, nowe projekty do koordynowania, jeżeli nauczyłeś się nowego języka albo zająłeś nowym hobby – zaktualizuj te informacje w CV. Będzie ci łatwiej, gdy będziesz to robić na bieżąco. Znacznie ciężej jest sobie przypomnieć to, co działo się w ciągu ostatnich kilku lat, w momencie gdy potrzebujesz wysłać gdzieś swoje CV „na już”, dlatego polecam bieżące kontrolowanie tego, co jest w CV i sprawdzanie, czy zgadza się to ze stanem rzeczywistym.

3. Raz na kwartał idź na kilka rozmów rekrutacyjnych. Nawet jeżeli nie szukasz nowej pracy – miej rozeznanie jak obecnie wygląda rynek pracy w twojej branży. Bierz udział w rekrutacjach, tak jak byś normalnie szukał pracy, jeżeli zostaniesz zaproszony na rozmowę to idź, bądź najlepszy jak potrafisz. Być może nauczysz się czegoś nowego, być może zdarzy się coś ciekawego, może poznasz wartościową osobę, a może, zupełnie niespodziewanie, dostaniesz świetną ofertę pracy. Nic nie tracisz, oprócz chwili czasu.

4. W popularnych portalach z ogłoszeniami rekrutacyjnymi zapisz się na powiadomienia mailowe o ofertach pracy na stanowiskach, które są w obszarze twoich zainteresowań. Będziesz miał stały dostęp do tego, co się dzieje na rynku pracy i jednocześnie będziesz miał okazję szybciej przygotować się i zareagować na ewentualną niekorzystną dla ciebie sytuację zawodową.

5. Bierz udział w konferencjach i targach branżowych. Spotkasz tam wiele osób ze swojej branży, których warto poznać, a poza tym będziesz na bieżąco jeżeli chodzi o nowości związane z twoją branżą.

6. Myśl z wyprzedzeniem. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Gdy musisz znaleźć pracę w ciągu tygodnia – naprawdę jest to dość stresujące i niekomfortowe. Zadbaj o to, byś w razie czego był gotowy do zmiany znacznie wcześniej, niż tego rzeczywiście potrzebujesz.

 

Beata Rzepka, Coach Kariery

Napisz do mnie: beata@coachingkariery.pl