Jak osiągnąć równowagę między pracą a życiem osobistym?

Odwołujesz spotkanie z przyjaciółmi, bo musisz zostać dłużej w pracy. Wychodzisz z biura po 21.00. Zabierasz pracę do domu i w weekend siedzisz nad tabelkami i raportami. Nawet jeśli jesteś w domu, to i tak myślisz o tym, co jutro masz do zrobienia w pracy. A nagle zauważasz, że to już nie dzieje się raz na jakiś czas, lecz codziennie.

Łatwo jest zapomnieć o naszym życiu osobistym, szczególnie gdy bardzo nam zależy na pracy. Poza tym, zawsze jest coś do zrobienia, prawda? Ale pamiętasz przysłowie, które mówi, że jeszcze nikt nigdy na łożu śmierci nie żałował, że nie spędził więcej czasu w biurze?

Oto kilka porad dotyczących zachowania równowagi między pracą a życiem osobistym:

1. Zdecyduj, co jest dla ciebie najważniejsze w życiu. Jak chciałbyś, by znajomi wspominali cię, gdyby cię zabrakło? Co by najbardziej pamiętali? Cokolwiek to jest, zwróć uwagę jak wiele masz tego obecnie w swoim życiu. Jeśli nie wystarczająco - w jaki sposób możesz zacząć mieć tego więcej?

2. Stwórz wizję swojego idealnego stylu życia. Zaplanuj jak ma wyglądać twoja praca, twoje życie prywatne, twój dom, twoje relacje z ludźmi, twoje ciało, wszystko. Jeżeli nie wiesz dokąd idziesz, jakim cudem masz tam dojść?

3. Jeżeli pracujesz – pracuj na 100%, jeżeli się bawisz – baw się na 100%. Jeżeli za każdym razem wychodząc z pracy nadal o niej myślisz, jeśli codziennie masz włączony służbowy telefon całą dobę, a twoja praca bynajmniej nie polega na ratowaniu ludzkiego życia, jeżeli zabierasz na urlop laptopa i sprawdzasz służbowe maile wieczorami – to symptomy zatarcia granicy między pracą a życiem prywatnym. Nie ma osób niezastąpionych – choć może wolałbyś tak o sobie myśleć – zatem poświęć czas tylko na zabawę i odpoczynek, gdy masz na to okazję. Będziesz mieć dzięki temu więcej energii i radości życia.  

4. Zaplanuj swój wolny czas. Ile dni w tygodniu chcesz pracować? Ile urlopu masz jeszcze w tym roku i jak zamierzasz go spędzić? Jeśli nie ustalisz tego wcześniej, jest szansa, że znowu praca pochłonie cały twój czas, a przecież chcesz to zmienić. Umów się z kimś, kto jest dla ciebie ważny, że spędzicie razem urlop. Będziesz miał dodatkowy motywator, aby dotrzymać tego, co sobie postanowiłeś.

5. Stawiaj sobie cele zawodowe oraz osobiste. Poświęć chwilę, aby sprawdzić kilka ostatnich miesięcy w kalendarzu i zobacz jak wiele zapisów odnosi się do pracy. Jeśli ponad ¾ zapisów wiąże się z pracą – zadbaj o to, by wprowadzić więcej równowagi do swojego życia. Zacznij ustalać sobie na każdy dzień – oprócz celów zawodowych – przynajmniej jeden cel osobisty. Tak drobna rzecz zwiększy już równowagę w twoim życiu.

6. Uprawiaj regularnie sport. Znajdź taki rodzaj aktywności ruchowej, która najbardziej ci odpowiada i rób to regularnie! Ludzie sukcesu zawsze dbają o swoją kondycję i zdrowie poprzez ćwiczenia fizyczne. Dołącz do nich! Półtorej godziny na siłowni w ciągu dnia pozwoli ci poczuć, że masz ciało, które lubi się ruszać. Przy okazji rozładujesz stres i zadbasz o wygląd.

 

Beata Rzepka, Coach Kariery